Başkanın Mesajı


Selçuk ÖZTÜRK
Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı

 

Devletimiz ve milletimizin bekası için; geleneklerimize bağlı kalmak, bizi biz yapan kültürümüze sahip çıkarak gelecek nesillere aktarmak çok büyük önem taşımaktadır.

“Üç kıtaya hâkim olmuş bir medeniyetin, dünyaya adâlet, kardeşlik dağıtmış bir ülkenin; hiçbir uygarlığı taklide ihtiyacı yoktur…” diyen Cemil Meriç’in de ifade ettiği üzere Türk medeniyetinin gerek tarihi birikimi gerekse beşerî sermayesi ile başka ülkeleri taklit etmeye hiçbir zaman gereksinimi olmamıştır.

Bugün düsturumuz, dünyaya hükmeden medeniyetimizin temelini oluşturan Ahilik- Medrese- Vakıf kültürünün yaşatılması ve muhteşem bir maziyi geleceğe taşıyan köprü olmasıdır. Bunun için bizlerin en büyük görevi ve sorumluluğu insana yatırım yapmaktır.

Türkiye’nin en köklü ticaret odalarından birisi olan Konya Ticaret Odası tarafından kurulan Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı olarak insana yapılan yatırımı ülkemizin ve şehrimizin geleceğine yapılan yatırım olarak görüyoruz.  Türkiye’nin 81 ilinden ve dünyanın dört bir köşesinden öğrencilerine hizmet veren Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı ile Konya Ticaret Odası (KTO) Karatay Üniversitesi, geçmişte olduğu gibi bugün de Konya’nın ilim ve kültür merkezi olması için çalışmalarına devam etmektedir. Vakfımız tarafından kurulan KTO Karatay Üniversitesi, akademik birimleri ve 10 bine yakın öğrencisiyle Türkiye’nin en iyi vakıf üniversiteleri arasında yer alma hedefine emin adımlarla ilerlemektedir. 

Vakfımız toplam 632 kişi kapasiteli Erkek Öğrenci Yurdu ile Kız ve Erkek Konukevlerine sahiptir. Öğrencilerimizin barınma, beslenme, eğitim gibi temel ihtiyaçları vakfımız tarafından karşılanmaktadır. Vakıf olarak öğrencilerimize yönelik düzenlediğimiz eğitim programları ile akademik bilgi ve mesleki donanımın yanı sıra milli birlik şuuruna sahip, değerlerine bağlı ve geleceğin Türkiye’sinin inançlı, çalışkan insan gücünün yetişmesi için çalışmalar yürütülmektedir.

Vakfımızda yaptığımız hizmetlerle; şehrimize, ülkemize ve bağlı olduğumuz tarihi, kültürel değerlerimize hizmet etmenin gururunu yaşıyoruz. Vakfımızın beşeri sermayemize ve şehrimizin ekonomisine en iyi şekilde hizmet etmesi için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonrada azim ve karalılıkla çalışmaya devam edeceğiz.

     Saygılarımla,

     Konya Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı
     Selçuk ÖZTÜRK